Elektrody grafitowe
Przy produkcji form wtryskowych bardzo ważnym elementem jest drążenie przy pomocy elektrod. Elektrody te mogą być wykonane z miedzi, grafitu lub grafitu impregnowanego miedzią. Miedź jest materiałem drogim i trudnym w obróbce. Pewnych elektrod np. cienkich żeberek nie jesteśmy w stanie wykonać z miedzi. Dodatkową wadą jest jej duży ciężar – miedź jest pięć razy cięższa niż grafit. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że elektrody miedziane wykazują się dużym zużyciem podczas drążenia. Pomimo tych wad miedź wciąż jest popularnym materiałem do produkcji elektrod. Niewątpliwie wpływa na to fakt, że można ją obrabiać na każdej maszynie CNC. Grafit z kolei to materiał innowacyjny, dużo tańszy i szybszy w obróbce. Elektrody grafitowe to idealny sposób na obniżenie kosztów i zwiększenie precyzji wykonywanych detali . Gwarantują krótszy czas wykonania i drążenia oraz mniejszy stopień zużycia elektrody. Jedynym minusem grafitu jest jego pylenie podczas obróbki. Pył może uszkadzać delikatne części mechaniczne i elektroniczne obrabiarki i dlatego jego obróbka powinna odbywać się na maszynie specjalnie to tego przystosowanej.
GRAFCO zdecydowało się wziąć całą czarną robotę na siebie i wykonywać elektrody grafitowe dla naszych Klientów. Do naszego parku maszynowego dołączyły trzy frezarki numeryczne przystosowane do obróbki grafitu oraz maszyna pomiarowa EROWA PreSet 3D, która daje gwarancję wysokich dokładności.
Wykonujemy elektrody grafitowe oraz inne elementy z grafitu, pierścienie, dyski , przygotówki itp. Elektrody mogą być wykonane w oprawkach EROWA lub 3R – co pozwoli oszczędzić czas na dodatkowe bazowanie. Do wyceny przyjmujemy pliki z rozszerzeniem DWG, IGS lub STP.
Drobnoziarniste grafity POCO obrabiają się bardzo łatwo, brzegi pozostają ostre. Ze względu na ich wytrzymałość są w stanie znieść większy nacisk bez odprysków. Pozwala to na frezowanie bardzo złożonych, cienkich, wolnostojących żeberek i drobnych szczegółów.
Z elektrodą grafitową oszczędzasz czas i zmniejszasz koszty produkcji.
Jak wybrać odpowiedni grafit? Ponieważ istnieje wiele opinii na temat wyboru właściwego materiału na elektrodę dla danego rodzaju pracy, poniżej przedstawiamy 5 głównych czynników które mają wpływ na sukces lub porażkę, zysk lub stratę w projekcie (szczegóły w opracowaniu „Miedź kontra grafit„)
Wydajność usuwania materiału
Wydajność drążenia jest zwykle wyrażana w mm3/min. Skuteczne drążenie to jednak nie tylko kwestia odpowiedniego ustawienia maszyny. To również kwestia właściwego doboru materiału z jakiego ma powstać elektroda. Grafit jest bardziej skuteczny niż miedź, ale usuwanie materiału zmienia się w zależności od rodzaju zastosowanego grafitu. Dlatego bardzo ważny jest jego właściwe dopasowanie.
Odporność na ścieranie
Istnieją cztery rodzaje zużycia elektrody: objętościowe, narożne, końcowe i boczne. Spośród nich najistotniejsze jest zużycie naroży. Z uwagi na fakt, że jest to część elektrody najbardziej narażona na upalanie skutkiem takiego nadmiernego upalenia może być brak odwzorowania kształtu w drążonym materiale, a co za tym idzie konieczność wykonania dodatkowych elektrod. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich parametrów drążenia do kształtu elektrody.
Obróbka powierzchniowa
Na odpowiednią fakturę drążonej powierzchni wpływ mają następujące czynniki: rodzaj grafitu, dobre warunki płukania i prawidłowe ustawienia generatora. Najlepsze efekty uzyskuje się przy użyciu małych prądów o dużych częstotliwościach. Przy takich parametrach kratery po drążeniu są mikroskopijne. W celu uzyskania najbardziej gładkiej powierzchni po drążeniu należy zastosować grafit o jak najmniejszej ziarnistości (średnia grubość ziarna 1-3 µm)
Obrabialność
Każdy, kto kiedykolwiek frezował grafit wie, że jest to materiał łatwy w obróbce. Znakomicie sprawdza się przy wykonywaniu elektrod o skomplikowanych kształtach przy użyciu małych frezów (typowych do obróbki grafitu, z powłoką diamentową). Odpowiednia twardość grafitu i mały rozmiar ziarna jest ważny gdy chcemy uzyskać minimalny promień przy zachowaniu wysokiej dokładności frezowania. Twardość grafitu jest istotna ponieważ w trakcie jego obróbki może dojść do wykruszania się materiału, dlatego im cieńsze żeberka chcemy uzyskać tym twardszy grafit powinniśmy wybrać.
Cena materiału
Koszt materiału z jakiego wykonujemy elektrodę to zwykle niewielka część całkowitego kosztu procesu elektroerozji. Dlatego też przy wyborze gatunku grafitu nie powinniśmy sugerować się ceną grafitu a przede wszystkim czasem drążenia, kosztami pracy maszyn i zużyciem elektrody. Zanim dokonamy zakupu konkretnego gatunku grafitu proponujemy zapoznać się z właściwościami, charakterystyką i zastosowaniem poszczególnych gatunków grafitów. Mając pełną wiedzę w tym temacie możemy skalkulować rzeczywiste koszty całego procesu drążenia.
Szkolenie obejmuje między innymi następujące zagadnienia:
- Gatunki i właściwości grafitu
- Grafit grafitowi nie równy – różne zastosowania grafitów
- Dobór odpowiedniego grafitu
- Jak dobór grafitu wpływa na szybkość drążenia
- Zużycie elektrody, a jakość powierzchni po drążeniu
- Sposoby zmniejszenia kosztów procesu drążenia
Ustawienie optymalnych parametrów drążenia na maszynie klienta i przeprowadzenie testów porównawczych miedzi i grafitu